PLAKA SORGULAMA – Plaka ile Araç Sorgulama

plaka-sorgula

Araç Plaka Sorgulama işlemini buradaki resimli anlatımlar ışığında linki tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Çalıntı olup olmadığı hak mahrımiyeti var mı? Plaka Sorgulama kimin üzerine olduğu sorgulaması yapılabilir mi? gibi husuları nasıl sorgulayabileceğiniz yazının devamında yer almaktadır. Bunun yanında plaka ile sorgulama yapılabilecek diğer konuları listeler isek

 • Plaka ile Araç Muayene Sorgulama : Sadece plaka bilgisi ile tüvturk araç muayene işleminin en son ne zaman yapıldığını öğrenebilirsiniz.
 • Plaka ile Araç Borç Sorgulama: Plaka, tescil tarihi, TC kimlik no bilgileri ile trafik ceza veya mtv borç bilgilerine ulaşabilirsiniz.
 • Plaka ile OGS Borç Sorgulama: Sadece plaka no ile ogs sorgulama yapabilirsiniz.
 • Plaka ile HGS Geçiş İhlali Sorgulama: Sadece plaka no ile hgs sorgulama yapabilirsiniz.
 • Plaka ile Araç Kasko Sorgulama: Sadece plaka ve TC kimlik no ile kasko bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.
 • Plaka ile Trafik Sigortası Sorgulama: Sadece plaka ve TC kimlik ile zorunlu trafik sigortası bilgilerine ulaşabilirsiniz
 • Yeni – Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

Bu sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığının linkleri sayfanın altında bulunmaktadır.

Plaka Sorgulama işlemi E-DEVLET sistemi üzerinden olmaktadır. E-devlet kapsamında E-devlet şifresiz veya üye girişi yapılarak trafik araç plaka sorgulama yapılmaktadır. Burada resimli anlatımlarla işlemin nasıl yapıldığı aşama aşama anlatılmaktadır.

Araç Plaka Sorgulama Linki tıklandığında e-Devlet sistemine giriş yapmamış isek karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

plaka sorgulama kime ait e devlet

Yukarıdaki ekran bazen güvenlik kodu girilerek E-devlet şifresiz Plaka Sorgulama yapılabilir halde görünmektedir. Fakat sistemde yaşanan sorunlar nedeniyle çoğunlukla E-devlet sistemine giriş yapılmadan Plaka Sorgulama işlemine müsade edilmemektedir. Bu sebeple ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” linki veya sağ üst tarafındaki kapı resminin yanındaki “Sisteme Giriş” tıklanır. (e-Devlet Şifresi almamış durumdaysanız E-devlet şifresi nasıl alınır? linkini tıklayarak detay bilgi sahibi olabilirsiniz.)

Karşımıza gelen aşağıdaki ekranda e-Devlet Şifresi seçili olarak gelir diğer e-devlet giriş yöntemleri isteniyorsa (Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı gibi tıklanır.) (Önemli Not: E-devlet şifresi unutulduğunda eskisi gibi ptt şubesine gitme zorunluluğu kalktı kayıtlı cep telefonunuz ile şifre yenileyebilirsiniz.) 

Bu ekranda T.C. Kimlik No ve e-devlet şifresi aşağıda örnekte gösterildiği gibi girilir.

e devlet sifresi giris

“Sisteme Giriş Yap” butonuna basıldıktan sonra artık Araç sorgulama işlemine aşağıdaki gibi geçilebilir.

plaka-sorgulama

Bilgileri öğrenilmek istenen Araç Plakası ve Güvenlik Kodu girilerek Sorgula butonuna basılır.

araç plaka sorgulama trafik

Plaka Sorgulama işlemi tamamlandığında öğrenilenler

 • Aracın Markası
 • Modeli
 • Sahip Belge Tarihi
 • Tescil Birimi
 • Rengi
 • Cinsi bilgilerini öğrenme imkanına sahip oluruz.

Bunların yanında araç plaka sorgulama ile en önemlisi

 • Aracın çalıntı olup olmadığını ve
 • Hak mahrumiyetinin olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Eğer Araç Plaka Sorgulamayapılan aracın bilgileri yok ise aşağıda görüldüğü gibi bir ekran karşımıza gelecektir.

araç plaka sorgulama

 

 

Araç Plaka Sorgulama (bilgi sorgulama) haricindeki araç sorgulama işlemleriniz için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Not:  Örnek resim içeriğindeki araca ait bilgiler (plaka, marka, model, ….) gerçek bilgiler olmayıp araç plaka sorgulama anlatımı kullanımı amaçlıdır. Bu sorgulamalar haricinde plaka ile yapılan sorgulamaların nasıl yapıldığının anlatılmasını istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Anahtar ifadeler: araç, plaka, sorgulama, trafik, önemli